NLB Skladi
Zeleni prehod I

Sklad investira v projekte energetske učinkovitosti, projekte proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije, hrambe energije ter uporabe alternativnih goriv v prometu.

Tip sklada

Specialni investicijski sklad

Doba varčevanja

15 let

Podatki sklada

Opis sklada

Sklad investira v naložbe, ki podpirajo prehod v trajnostno energijo, s poudarkom na zmanjševanju ogljičnega odtisa in spodbujanju čistih energetskih rešitev. Z naložbo v enote sklada lahko vlagatelj prispeva k uresničevanju globalnih ciljev podnebnih sprememb ter soustvarja trajnostno prihodnost.

Pomembni področji, na katera se osredotoča sklad, sta energetska učinkovitost in proizvodnja energije iz OVE. Naložbena politika sklada predvideva naložbe v projekte energetske prenove stavb tako javnega kot zasebnega sektorja, katerih glavni namen je zmanjšanje in optimizacija porabe energije, v projekte razsvetljave – zamenjave obstoječe razsvetljave z energetsko učinkovitejšo LED razsvetljavo za javne površine, stavbe in industrijske obrate, v projekte proizvodnje energije iz OVE, projekte soproizvodnje toplote in električne energije ter projekte hrambe. Sklad (ne)posredno vlaga tudi v druge projekte, ki so povezani z energetskim prehodom.

Geografsko je sklad osredotočen na naložbe v Sloveniji, v skladu z naložbenimi omejitvami pa lahko vlaga tudi v naložbe v naslednjih državah: Hrvaška, Poljska, Madžarska, Slovaška, Češka, Romunija, Srbija, Črna Gora, Severna Makedonija in Kosovo.

Komu je sklad namenjen?

Sklad je namenjen profesionalnim vlagateljem in primernim nasprotnim strankam oziroma neprofesionalnim vlagateljem, ki se s pogodbo o naložbi zavežejo, da bodo vložili vsaj 50.000,00 EUR ter v ločenem dokumentu od pogodbe o naložbi pisno izjavili, da se zavedajo tveganj, ki so povezana z naložbo v sklad.

Tveganja

Sklad je izpostavljen naslednjim glavnim vrstam tveganj: tržno tveganje, kreditno tveganje, likvidnostno tveganje, tveganje nasprotne stranke, operativno tveganje, tveganje glede trajnostnosti in drugim tveganjem, ki so povezana s skladom ali naložbami sklada.

Razkritja, povezana s trajnostnostjo

Povzetek:

Sklad spodbuja okoljske značilnosti z naložbami, ki podpirajo prehod v trajnostno energijo, s poudarkom na zmanjševanju ogljičnega odtisa in spodbujanju čistih energetskih rešitev, vendar njegov cilj ni trajnostna naložba.

Naložbena strategija temelji na spodbujanju energetsko učinkovitih rešitev za trajnostno prihodnost in na dolgoročni viziji zmanjšanja odvisnosti od fosilnih goriv. Cilj naložbene strategije pa ni le zmanjšanje negativnega vpliva na okolje, temveč tudi doseganje donosov in kapitalske rasti za vlagatelje. S skrbnim pristopom k izbiri naložb, nenehnim spremljanjem tržnih trendov in aktivnim upravljanjem naložb, si bo družba NLB Skladi, kot upravljavec sklada, ves čas trajanja sklada prizadevala spodbujati okoljske značilnosti in zadovoljiti finančne cilje vlagateljev.

Sklad bo (ne)posredno, pod pogojem, da naložbe spoštujejo prakse dobrega upravljanja, vlagal v:

  • projekte energetske prenove stavb in industrijskih obratov ter drugih sistemov, ki predstavljajo celovit pristop k izboljšanju energetske učinkovitosti in lahko vključujejo katerokoli od naslednjih rešitev,
  • projekte proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije,
  • projekte soproizvodnje toplote in električne energije,
  • projekte shranjevanja električne energije, in
  • morebitne druge projekte, povezane z energetskim prehodom, ki lahko vključujejo tudi naložbe v razvoj tehnologij, povezanih z energetskim prehodom,
    pri čemer bo skupni delež naložb naložbe, ki spodbujajo okoljske značilnosti, znašal najmanj 80 % vrednosti sredstev Sklada.

Okoljske značilnosti naložb sklada bo družba NLB Skladi ugotavljala in zagotavljala z notranjimi kontrolami, za samo merjenje doseganja okoljskih značilnosti naložb, v katera bo vlagal sklad, pa bo družba NLB Skladi uporabljala naslednje kazalnike:

  • tone izpustov CO2, ki bi morale bile proizvedene, da bi se proizvedla električna energija, ki bi jo objekt porabil, če do naložbe ne bi prišlo in objekt ne bi zmanjšal porabe električne energije;
  • količina proizvedene električne energije iz obnovljivih virov energije.

Ali naložba res ustvarja okoljske značilnosti, bo družba NLB Skladi merila s pomočjo formule Potencialno zmanjšanih izpustov, s katero se izračuna sprememba med porabo električne energije pred in po naložbi s strani sklada oz. na način, da bo ugotovila koliko električne energije iz obnovljivih virov je ustvarila naložba.

Družba NLB Skladi bo podatke za oceno, ali naložba izpolnjuje minimalne kriterije, na podlagi katerih je, po mnenju omenjene družbe, naložbo še mogoče šteti za naložbo, ki spodbuja okoljske značilnosti, pridobila od naložbe, pogodbenih partnerjev, neodvisnih tretjih oseb in iz zanesljivih javnih virov, njihovo verodostojnost pa bo preverjala na način, da bo pridobljene podatke o proizvodnji oz. porabi električne energije primerjala s predvidenimi vrednostmi, morebitna pa bo sporočila posredovalcu informacij in zahtevala pojasnila zakaj je prišlo od odstopanja od pričakovanih vrednosti.

Družba NLB Skladi ima sprejeto Politiko sodelovanja, vendar sodelovanje, opredeljeno v omenjeni politiki, ni del okoljske naložbene strategije.

Indeks, kot referenčna vrednost za izpolnjevanje okoljskih značilnosti, ki jih spodbuja finančni produkt, ni opredeljen.

Brez cilja trajnostnih naložb:

Ta finančni produkt spodbuja okoljske ali socialne značilnosti, vendar njegov cilj ni trajnostna naložba.

Okoljske ali socialne značilnosti finančnega produkta:

V današnjem svetu se soočamo s precejšnjimi izzivi glede podnebnih sprememb in trajnostnega razvoja. Evropska unija (EU) je v ospredju boja proti tem izzivom in je s sprejetjem Pariškega sporazuma leta 2016 postavila jasne cilje za omejitev globalnega segrevanja. S podpisom sporazuma se je zavezala k omejitvi globalnega segrevanja na največ 1,5 ℃ glede na predindustrijsko raven in se hkrati zavezala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. To bo zahtevalo temeljite spremembe v načinu proizvodnje in porabe energije ter infrastrukture, ki podpira naše gospodarstvo in družbo. V ta namen je bila sprejeta Evropska zelena pobuda - strategija, ki določa konkretne ukrepe in cilje za doseganje podnebne nevtralnosti in predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za vsaj 55 % do leta 2030 glede na ravni emisij iz leta 1990.

Eden ključnih instrumentov za dosego teh ciljev bodo investicije v infrastrukturo, sklad pa je namenjen prav investicijam v projekte energetske učinkovitosti, projekte proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije, hrambe energije ter uporabe alternativnih goriv v prometu. Z izvedbo teh investicij bo sklad spodbujal okoljske značilnosti, saj bodo omenjene naložbe prispevale k zmanjšanju ogljičnega odtisa in spodbujale čiste energetske rešitve.

Naložbena strategija:

Družba NLB Skladi bo za sklad iskala priložnosti za naložbe, ki podpirajo prehod v trajnostno energijo, s poudarkom na zmanjševanju ogljičnega odtisa in spodbujanju čistih energetskih rešitev. Naložbena strategija bo temeljila na spodbujanju energetsko učinkovitih rešitev za trajnostno prihodnost in na dolgoročni viziji zmanjšanja odvisnosti od fosilnih goriv.

Pomembno področje, na katerega se bo osredotočal sklad, je energetska učinkovitost. V sklopu le-te bo sklad vlagal v projekte energetske prenove stavb in industrijskih obratov ter drugih sistemov, ki predstavljajo celovit pristop k izboljšanju energetske učinkovitosti. To področje bo sklad dopolnjeval s proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE), ki predstavlja še en ključni steber sklada. Tudi na tem področju namerava sklad s svojimi naložbami v sončne in vetrne elektrarne ter projekte, ki naslavljajo reševanje problema hrambe električne energije, prispevati k doseganju ciljev podnebne nevtralnosti in predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

V omejenem obsegu bo sklad prisoten tudi na področju razvoja infrastrukture za alternativna goriva. Sprejeta uredba o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva določa minimalne standarde za polnilne postaje, oskrbovalne postaje za vodik ter polnilna mesta za utekočinjen metan. To predstavlja priložnost za naložbe v gradnjo in razvoj infrastrukture, ki bo omogočila prehod na alternativna goriva v prometu.

Pri vlaganju v naštete projekte bo sklad izbiral zgolj take investicije, ki spoštujejo prakse dobrega upravljanja, saj bi v nasprotnem primeru bil izpostavljen številnim dodatnim tveganjem. Zaradi tega bo sklad vlagal zgolj v naložbe, ki bodo izkazale:

  • strokovnost vodilnih kadrov,
  • spoštovanje lokalne delovnopravne zakonodaje,
  • vnaprej določene politike prejemkov vodstvenih kadrov,
  • redno plačevanje davkov.
Delež naložb:

Skupni delež naložb sklada, ki spodbujajo okoljske značilnosti, mora znašati najmanj 80 % vrednosti sredstev sklada.

Sklad ne bo vlagal v trajnostne naložbe. Naložbe in dodatna likvidna sredstva, ki lahko znašajo med 0 % in 20 %, lahko sklad vlaga v naložbe, ki ne spodbujajo okoljskih značilnosti, lahko pa predstavljajo tudi denar, kratkoročne depozite na odpoklic in denarne nadomestke.

Spremljanje okoljskih ali socialnih značilnosti:

Sklad nima opredeljenih faz življenjskega cikla.

Družba NLB Skladi zagotavlja okoljske značilnosti naložb s spoštovanjem in izvajanjem določil Pravil upravljanja sklada in internih aktov. Ti določajo, da se za doseganje okoljskih značilnosti, ki jih spodbuja sklad, uporabljajo naslednji kazalniki:

  • tone izpustov CO2, ki bi morale bile proizvedene, da bi se proizvedla električna energija, ki bi jo objekt porabil, če do naložbe ne bi prišlo in objekt ne bi zmanjšal porabe električne energije;
  • količina proizvedene električne energije iz obnovljivih virov energije (kWh).

Za zagotavljanje, da naložba izpolnjuje minimalne kriterije, na podlagi katerih je, po mnenju družbe NLB Skladi, še mogoče oceniti, da naložba spodbuja okoljske značilnosti, ima družba NLB Skladi vzpostavljene notranje kontrole, kot je opisno v poglavju »Potrebna skrbnost«.

Ustrezna funkcija mora namreč (i) pred izvedbo nove naložbe preveriti izpolnjevanje ciljev naložbene strategije in spoštovanje naložbenih omejitev, (ii) tekom trajanja naložbe mesečno spremlja poročane podatke in jih primerja z vrednostmi glede privarčevane ali proizvedene električne energije, ki so bile predvidene ter (iii) vsaj enkrat letno opraviti isti pregled, kot pred izvedbo naložbe, pri čemer je prvotni pregled priloga k naložbenemu predlogu, naknadni pregled za spremljanje skladnosti naložbe pa se posreduje v vednost Sektorju za upravljanje tveganj in Sektorju za alternativne investicijske sklade.

Družba NLB Skladi zunanjih kontrol nima vzpostavljenih oz. dogovorjenih.

Metodologije:

Kot opisano v prejšnjem poglavju namerava družba NLB Skladi opisane okoljske značilnosti doseči z oz. s (i) zmanjšanjem izpustov toplogrednih plinov, ki bi nastali, če naložba ne bi bila izvedena in (ii) proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov energije.

Zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov bo družba NLB Skladi izračunala s pomočjo formule Potencialno zmanjšanih izpustov (PZI), ki je sledeča:

Potencialno zmanjšani izpusti = emisije pred naložbo – emisije po naložbi

Pri tem bo emisije pred naložbo in emisije po naložbe družba NLB Skladi izračunala na podlagi porabljene električne energije, na podlagi podatkov o povprečni emisiji izpustov na kWh.

Proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije bo družba NLB Skladi merila s pomočjo ustreznih števcev, ki bodo priklopljeni na naprave za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov.

Družba NLB Skladi letno meri in spremlja okoljske značilnosti tako kot je opisano v predhodnem poglavju: Spremljanje okoljskih ali socialnih značilnosti.

Viri in obdelava podatkov:

Družba NLB Skladi se za ugotavljanje podatkov o doseganju okoljskih značilnosti zanaša na račune in potrdila, ki jih predložijo naložbeni in pogodbeni partnerji (npr. izdani računi za odkup elektrike, energetske izkaznice in potrdila proizvajalcev produktov), na knjigovodske izkaze naložb, na izdane račune, na javno dostopne podatke ter druge podatke iz zanesljivih virov. Na podlagi teh družba nato oceni zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in pridelavo električne energije iz obnovljivih virov.

Družba NLB Skladi bo od naložbe in naložbenih ter pogodbenih partnerjev zbirala naslednje podatke:

  • proizvedena električna energija (KWh),
  • porabljena električna energija (KWh).

Pridobljene podatke družba NLB Skladi skladno z internimi akti evidentira in pregleda, morebitna odstopanja od predvidenih vrednosti privarčevane ali proizvedene elektrike pa bo, z namenom zagotovitve kvalitete informacij, sporočila posredovalcu informacij in zahteva pojasnila, zakaj je prišlo od odstopanja od pričakovanih vrednosti. Evidenco o zabeleženih in predvidenih vrednostih enkrat letno preveri tudi Koordinator za področje trajnostnosti v sklopu letnega pregleda skladnosti naložbe z omejitvami glede trajnostnosti.

Podatek o deležu podatkov, ki bodo ocenjeni, je težko napovedati. Družba NLB Skladi predvideva, da bo okoli 30%.

Omejitve metodologij in podatkov:

Način preverjanja doseganja okoljskih značilnosti se nanaša na podatke, ki jih družbi NLB Skladi zagotovijo tretje osebe, vendar pa to, po mnenju družbe NLB Skladi, nima materialnega vpliva na uspešnost pri spodbujanju okoljskih značilnosti naložb sklada. Družba NLB Skladi bo namreč zagotavljala nadzor nad pravilnostjo podatkov, na način, kot je opisan v predhodnem poglavju.

Potrebna skrbnost:

Z namenom zagotovitve okoljskih značilnosti naložb je družba NLB Skladi ima zasnovala natančno opredeljen postopek preverjanja ali potencialna naložba se lahko potencialna naložba lahko realizira.

V sklopu tega postopka se, med drugim, izvede tako tehnični kot trajnostni skrbni pregled, ki zagotavljata, da se potencialna naložba, ki ne izpolnjuje meril za naložbo z okoljskimi značilnostmi, ki jih določajo Pravila upravljanja sklada in drugi interni akti, ne more izvesti, če bi zaradi tega delež naložb, ki nimajo okoljskih značilnosti, presegel 20% vseh naložb sklada. Omenjena skrbna pregleda se izvedeta pred vsako potencialno naložbo, preverbo izpolnjevanja meril, po katerih se naložba lahko šteje za naložbo z okoljskimi značilnostmi, pa opravi Koordinator za področje trajnostnosti in Sektor za upravljanje s tveganji. Zagotavljanje, da ima naložba v času trajanja sklada okoljske značilnosti se izvaja kot je opisano v poglavju »Viri in obdelava podatkov«.

Natančnejše interne postopke pri skrbnih pregledih ima družba NLB Skladi predpisane v Politiki zagotavljanja primerne skrbnosti pri upravljanju alternativnih investicijskih skladov in Procesnih navodilih za ugotavljanje, ali naložba izpolnjuje merila s področja trajnostnosti, kjer so urejeni splošna organiziranost, pojmi, tehnike, postopki in orodja v zvezi z izvajanjem skrbnega pregleda naložb za potrebe upravljanja.

Družba NLB Skladi ima, z namenom zagotavljanja potrebne skrbnosti, vzpostavljene notranje kontrole za redno preverjanje ustreznosti naložb Sklada, ki so opisane v okviru naslova Spremljanje okoljskih ali socialnih značilnosti zgoraj. Nadalje ima družba NLB Skladi vzpostavljeno funkcijo preverjanja skladnosti poslovanja, ki preverja skladnost poslovanja družbe, kot drugo linijo obrambe ter funkcijo neodvisnega notranjega revizorja, kot tretjo linijo obrambe.

Politike sodelovanja:

Družba NLB Skladi ima sprejeto Politiko sodelovanja, vendar sodelovanje, opredeljeno v omenjeni politiki, ni del okoljske naložbene strategije.

Opredeljena referenčna vrednost:

Indeks, kot referenčna vrednost za izpolnjevanje okoljskih značilnosti, ki jih spodbuja finančni produkt, ni opredeljen.

Te informacije ne predstavljajo ponudbe za nakup ali poziva k nakupu enot alternativnega investicijskega sklada. Kakršna koli takšna ponudba ali poziv je lahko podana samo takrat, ko vlagatelj prejme Ponudbeni dokument z vključenimi pravili upravljanja sklada, Pogodbo o naložbi in drugo z zakonom ter podzakonskimi akti predpisano dokumentacijo, ki vključuje, med drugim, informacije o dejavnikih tveganja.

Naročite se na posvet

O možnosti varčevanja v vzajemnih skladih NLB Skladi se pozanimajte v najbližji poslovalnici banke NLB Skupine, na NLB Privatnem bančništvu oziroma pokličite brezplačno modro številko 080 22 86 in se dogovorite za termin posveta.

Naročite se na posvetaliZastavite vprašanje

Aktualno na finančnih trgih

 

16. 12. 2024 | Borze v preteklem tednu

Nižji obrok posojila, prosim.

Pretekli teden je bil makroekonomsko obarvan, več centralnih bank je poskrbelo za nižje obrestne mere. Delniški indeksi niso izvajali hitrih tedenskih premikov in so teden...

Več

13. 12. 2024 | Strategi v zadregi

Visoki apetiti za tveganje: ključ do priložnosti ali nevarnost za vlagatelje?

Apetiti vlagateljev po tveganih naložbah so, kot kažejo rezultati ankete Investment Manager Index, ki jo izvaja S&P Global, ponovno oživeli. Indeks nagnjenosti k tveganju...

Več

09. 12. 2024 | Borze v preteklem tednu

Optimistično proti zaključku odličnega borznega leta

Pretekli teden so vsi ključni svetovni borzni indeksi ponovno zaključili v zelenem. Med vlagatelji so odmevali pomembni makroekonomski podatki, obeti za nadaljnje sproščanje monetarne politike ter pričakovanja...

Več

02. 12. 2024 | Borze v preteklem tednu

Nov teden, nove tarife

Kljub temu da Trump še niti ni začel novega mandata, se zdi, kot da svet že pleše po njegovih ritmih. V preteklem tednu je prihajajoči predsednik ZDA presenetil z napovedjo...

Več