07. 01. 2025

Zadnji skrajšan teden je na borzah ob odsotnosti pomembnejših gospodarskih podatkov in nizki likvidnosti minil precej mirno. Večina osrednjih delniških indeksov je sicer zabeležila rahel upad vrednosti, kljub temu pa so leto 2024 globalne delnice že drugo leto zapored zabeležile izjemen rezultat in razveselile vlagatelje s povišanjem vrednosti. Konec leta 2023 smo kljub povečani negotovosti med vlagatelji z zmernim optimizmom zrli v leto 2024 in napovedali, da globalno gospodarstvo ne bo padlo v globoko recesijo, da bo zaposlenost ostala na relativno visokih nivojih in da se bo inflacija zniževala, kar je pozitivno okolje tako za delniške kot tudi obvezniške naložbe. Naša pričakovanja so se izkazala za pravilna – vrednost globalnega delniškega indeksa se je v lanskem letu povišala za 25,6 %, vlagatelji pa so se razveselili novih rekordov tečajev delnic. Zaradi postopnega opuščanja agresivne denarne politike s strani centralnih bank pa so z donosnostjo v preteklem letu lahko zadovoljni tudi konservativni vlagatelji.

Kljub negotovosti glede gospodarskih razmer je ameriškemu gospodarstvu v letu 2024 uspel tako imenovani »mehak pristanek«, saj je centralna banka (Fed) uspešno zajezila inflacijo, ne da bi pri tem ogrozila gospodarstvo. Inflacija je padla proti ciljni ravni, kar je okrepilo zaupanje potrošnikov in vlagateljev, gospodarska rast pa je ostala nad povprečjem in dosegla približno 2,8 % na letni ravni. Gospodinjstva so kljub nekoliko višjim obrestnim meram ohranila močno potrošnjo, podprto z visoko zaposlenostjo in rastjo realnih plač, stopnja brezposelnosti pa je ostala nizka. Nedavne predsedniške volitve so z zmago Donalda Trumpa in spremembo politik, ki ugodno vplivajo na ameriško gospodarstvo, na borze vnesle dodaten optimizem. Ameriške delnice so po volitvah dosegle nove rekordne vrednosti in na splošno prispevale dobro razpršenemu portfelju leto zaključiti na visokih ravneh (+ 33,7 %). Na ravni sektorjev je največ pridobila tehnološka industrija, kjer so večje korporacije izkoristile naraščajoče investicije v umetno inteligenco (AI).

Leto 2024 je bilo za evroobmočje leto gospodarske oslabljenosti in soočanja z vrsto strukturnih izzivov. Gospodarska rast v evroobmočju je znašala skromnih 0,9 %. Predelovalna industrija, ključni steber evropskega gospodarstva, je bila med najbolj prizadetimi sektorji. Visoki stroški energije, ki so kljub stabilizaciji oskrbe ostali nad globalnimi povprečji, so zmanjšali konkurenčnost evropskih proizvajalcev, energetsko intenzivne industrije pa so posledično doživele največje izgube. Dodatno so izzive povečale neugodne regulacije, slabše povpraševanje po izvozu ter subvencionirana konkurenca s Kitajske, zlasti v sektorjih obnovljivih virov energije in električnih vozil. Medtem ko so ZDA in Azija beležile razcvet vlaganj v umetno inteligenco (AI), so pomanjkanje tehnološke infrastrukture in omejena vlaganja v raziskave in razvoj zmanjšala vključenost evropskih podjetij v globalni AI cikel. Za izboljšanje razpoloženja so poskrbele v večji meri storitveno usmerjene južnoevropske države. Močna poletna turistična sezona v državah, kot sta npr. Španija in Grčija, je prispevala k stabilizaciji gospodarske rasti, še posebej v sektorju gostinstva in preživljanja prostega časa. Evropske delniške naložbe so kljub omenjenim izzivom v lanskem letu povišale svojo vrednost za 9,5 %.

Gospodarska aktivnost na Kitajskem je v letu 2024 ostala šibka, saj se je država soočala s težavami nepremičninskega sektorja in nizkim zaupanjem potrošnikov. Realno premoženje gospodinjstev se je zmanjšalo in oslabilo potrošnjo, medtem ko so bili ukrepi za stabilizacijo gospodarstva sprva ocenjeni kot premalo usklajeni in premalo ambiciozni. Septembra je kitajska vlada objavila sveženj ukrepov, vključno z zmanjšanjem omejitev za posojila, davčnimi olajšavami za nepremičninski sektor in spodbudami za tehnološka podjetja. Ti ukrepi so prepričali trge, da bi lahko leto 2025 prineslo pomemben stimulativni paket, potreben za ponovni zagon gospodarstva. Kitajske delnice so tako v drugi polovici leta močno okrevale in na letni ravni dosegle rast tečajev v višini 20,8 %.

Pozitivni gospodarski kazalci in reforme so spodbudili močno rast cen japonskih naložb – indeks japonskih delnic je zabeležil 15,7-odstotno rast vrednosti. Eden ključnih dejavnikov uspešnosti je bil šibak jen, ki je izboljšal konkurenčnost in spodbujal povpraševanje po japonskih izdelkih, zlasti v avtomobilski in tehnološki industriji. Hkrati so reforme, namenjene krepitvi transparentnosti, višjim dividendam in osredotočenosti na ustvarjanje vrednosti za delničarje, okrepile zaupanje tujih vlagateljev. Poleg tega so japonska podjetja povečala vlaganja v raziskave in razvoj, zlasti na področju umetne inteligence in avtomatizacije, kar jim omogoča strateško prednost na globalnih trgih.

Gledano sektorsko so borze tudi v letu 2024 močno zaznamovale tehnološke naložbe, ki so kljub makroekonomskim izzivom in geopolitičnim negotovostim dosegle izjemne rezultate. V ospredju so bile predvsem naložbe, povezane z umetno inteligenco (AI), ki so oblikovale tržni sentiment. Veličastna sedmerica je v povprečju zabeležila 71,6 % rast tečajev, kar je odražalo njihovo vodilno vlogo v razvoju in implementaciji AI. Kljub koncentraciji donosnosti v sedmerici pa je bilo leto 2024 zaznamovano tudi z razširitvijo trenda v druge sektorje, kot na primer sektor jevne oskrbe, ki je na račun predvidene povečane porabe električne energije zaradi hitro rastočega števila podatkovnih centrov zabeležil rast, zaradi vse večjih vlaganj podjetij v digitalno infrastrukturo za podporo naprednim algoritmom AI pa so se povišale tudi vrednosti delnic družb, ki se ukvarjajo z računalništvom v oblaku.

Kaj v družbi NLB Skladi napovedujemo za leto 2025, pa si lahko preberete v Analitskem pregledu.

Nazaj

Kategorije


Avtor članka

mag. Bianka Logar
mag. Bianka Logar

Namestnica direktorja Sektorja upravljanja portfeljev

Vsi članki avtorja