30. 12. 2024

Božični teden se je začel z rastjo, katerega so vodile predvsem tehnološko naravnane delnice, vendar se je trend obrnil po sredinem zaprtju. Kljub temu so delniški trgi teden zaključili pozitivno in pokazali odpornost v obdobju nizke tržne aktivnosti.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(20.12.2024 – 27.12.2024)

Donosnost letos*
(31.12.2023 – 27.12.2024
)

Svet - MSCI World

+0,96%

+27,60%

ZDA - S&P 500

+0,77%

+34,73%

Evropa - DJ STOXX 600

+0,99%

+9,39%

Japonska - Topix

+2,74%

+14,81%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

+1,14%

+15,50%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

V ponedeljek je v ZDA odjeknila novica, da se je decembra zaupanje ameriških potrošnikov prvič v treh mesecih nepričakovano znižalo zaradi zaskrbljenosti glede negotovosti okoli politik Trumpove administracije. Indeks zaupanja, ki ga meri The Conference Board, je padel iz novembrskih 112,8 na 104,7, pri čemer so največji padec zabeležili pri potrošnikih, starejših od 35 let. Pri odgovorih na anketna vprašanja so potrošniki vse pogosteje navajali politiko in carine kot ključne skrbi. Kar 46 % vprašanih pričakuje, da bodo carine zvišale življenjske stroške, medtem ko jih 21 % pričakuje, da bodo carine ustvarile več delovnih mest v ZDA. Prav v ZDA smo bili priča dvigu zahtevanih donosnosti na ameriških državnih obveznicah, predvsem na dolgem delu obvezniške krivulje. To nakazuje, da vlagatelje v državne dolžniške vrednostne papirje navdaja strah, da se bo inflacija vrnila in da bo Fed v prihodnjem letu bolj zadržan pri nižanju obrestnih mer.

Ponedeljek pa je prav tako prinesel rezultate, ki so bili pod pričakovanji glede naročil trajnih dobrin za november. Četrtič v zadnjih šestih mesecih so nova naročila za trajne dobrine upadla, in sicer za 1,1 %, medtem ko so pričakovanja analitikov kazala na rahlo rast (0,2 %). Upad v novembru je bil predvsem posledica manjšega števila naročil za komercialna letala in obrambnih izdatkov, ki so bili nižji od pričakovanih. Ministrstvo za delo je v četrtek poročalo, da so zahtevki za nadomestila za brezposelnost v tednu, ki se je končal 21. decembra, rahlo upadli (na 219.000), kar je najnižje število od sredine novembra. Vendar se je število oseb, ki še vedno prejemajo nadomestila za brezposelnost, povečalo na 1,91 milijona, kar je najvišja raven od konca leta 2021. To nakazuje, da brezposelni posamezniki potrebujejo več časa za iskanje nove zaposlitve.

Na evropskih tleh je bilo politično okolje bolj dinamično, saj je francoski predsednik Emmanuel Macron imenoval novo vlado pod vodstvom premierja Françoisa Bayrouja, potem ko je prejšnja vlada razpadla v začetku meseca. Bayrou je že četrti premier, imenovan v zadnjem letu, saj se vlada še vedno sooča z velikimi težavami pri reševanju ogromnega fiskalnega primanjkljaja. Prav tako je za dodaten dvig napetosti na stari celini poskrbel novo izvoljeni ameriški predsednik Donald Trump, ki je na svojem družbenem omrežju zapisal, da bi morala Evropska unija pokriti svoj primanjkljaj z Združenimi državami z obsežnim nakupom nafte in plina, saj v nasprotnem primeru grozi s tarifami. Mnogi analitiki menijo, da bo EU verjetno povečevala nakupe ameriških energetskih izvozov, saj si prizadeva zmanjšati svojo odvisnost od ruskih dobav.

Na Japonskih tleh so podatki o gospodarski aktivnosti za november ponudili mešano sliko. Industrijska proizvodnja se je zmanjšala za 2,3 %, kar je padec v primerjavi z oktobrskim 2,8-odstotnim povečanjem, vendar boljše od napovedanega 3,5-odstotnega upada. Po drugi strani pa je maloprodaja predstavljala svetlo točko, saj je novembra zrasla za 1,8 %, kar je preseglo pričakovanja in je znatno pospešilo v primerjavi z oktobrskim 0,1-odstotnim povečanjem. Stopnja brezposelnosti je ostala stabilna pri 2,5 %, kar je bilo skladno s pričakovanji.

Nazaj

Kategorije


Avtor članka

Ven Florjančič
Ven Florjančič

Upravitelj premoženja

Vsi članki avtorja