13. 01. 2025
Inflacijski pritiski v ZDA ponovno naraščajo, napovedani ukrepi nove administracije pa skrbi glede inflacije ne zmanjšujejo. Nasprotno pa je na Kitajskem problem deflacija, zlasti na področju cen industrijskih proizvodov. Vrednost britanskega funta je zaradi fiskalnih težav v državi pretekli teden precej upadla.
INDEKS |
Donosnost v zadnjem tednu* (03.01.2025 – 10.01.2025) |
Donosnost letos* |
Svet - MSCI World |
-1,05% |
+0,25% |
ZDA - S&P 500 |
-1,40% |
+0,12% |
Evropa - DJ STOXX 600 |
+0,68% |
+0,81% |
Japonska - Topix |
-1,44% |
-1,44% |
Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets |
-0,99% |
-0,62% |
*vključujoč dividende, preračunano v EUR.
Vir: Bloomberg
Pretekli teden se je za ameriške kapitalske trge začel obetavno, saj so se razširile novice o domnevno milejšem pristopu Trumpove administracije glede carin. Vendar je optimizem hitro splahnel, ko je predsednik Donald Trump te govorice javno zanikal. Poleg tega so nekatere ekonomske objave nakazovale, da inflacijski pritiski ostajajo visoki. Na primer, inštitut ISM je objavil decembrski indeks PMI za storitveni sektor, ki je znašal 54,1, 2 točki višjo vrednost kot novembra. Posebej skrb vzbuja indeks inštituta ISM, ki meri cene materiala in storitev plačanih s strani storitvenih podjetij, saj so te decembra poskočile za več kot 10 %. To kaže na morebitno ustavitev napredka pri zniževanju inflacije. Za dodatne skrbi je poskrbela članica odbora ameriške centralne banke (Fed), Michelle Bowman. V četrtkovem govoru je opozorila, da je inflacija še vedno »neprijetno višja« od ciljne ravni 2 %, ter poudarila, da so se, kljub pomembnemu napredku Feda v letu 2023, tveganja začela povečevati. Makroekonomski podatki za december so bili sicer pozitivni in pokazali na robustnost trga dela, a to je lahko dvorezen meč, saj močan trg dela povečuje inflacijske pritiske. Ameriško gospodarstvo je decembra ustvarilo 256 tisoč novih delovnih mest, kar je več kot 100 tisoč nad pričakovanji, stopnja brezposelnosti je upadla za 0,1 odstotne točke na 4,1 %, poleg tega so letne rasti plač dosegle 3,9 %.
Pomembnejše evropske borze so pretekli teden večinoma zabeležile znatno rast, z izjemo britanske borze, ki je v primerjavi z evrom zaključila teden v rdečih številkah. Ključni razlog za to je padec vrednosti britanskega funta glede na evro. Negotovost glede fiskalne stabilnosti v Združenem kraljestvu se namreč povečuje, gospodarstvo pa se sooča z vse večjimi izzivi. Revidirani podatki kažejo, da je britansko gospodarstvo med julijem in septembrom stagniralo, medtem ko je inflacija dosegla najvišjo raven od marca lani. Posebej zaskrbljujoč je visok javni dolg, ki v kombinaciji z omejenimi možnostmi za zmanjšanje državne porabe dodatno obremenjuje finančno stabilnost. Vlagatelji, ki so še vedno pod vplivom finančne krize iz leta 2022, zaradi katere je takratna premierka Liz Truss odstopila, vse bolj dvomijo v sposobnost britanske vlade, da učinkovito naslovi trenutno gospodarsko situacijo. Posledično so stroški zadolževanja narasli na najvišjo raven v zadnjih 16 letih – zahtevana donosnost 10-letne britanske obveznice trenutno znaša 4,8 %.
V preostali Evropi so bili gospodarski podatki mešani. Decembrska inflacija se je na letni ravni znova zvišala in zdaj znaša 2,4 %, kar je predvsem posledica višjih cen energije in storitev. Po drugi strani je maloprodaja novembra zabeležila le minimalno rast, potem ko je oktobra celo upadla. Kljub temu brezposelnost ostaja na rekordno nizki ravni 6,3 %, kar kaže na trdnost evropskega trga dela. Evropska centralna banka (ECB) na to ni pretirano zaskrbljena. V svoji zadnji objavi je poudarila, da proces zmanjševanja inflacije poteka skladno z načrti. Poleg tega je Piero Cipollone, član izvršnega odbora ECB, v javnem nastopu dejal, da ECB ne bi smela pretirano reagirati na potencialne inflacijske šoke, kar nakazuje na previdno, a uravnoteženo monetarno politiko.
Kitajska se še naprej sooča z grožnjo deflacije, kar potrjujejo najnovejši podatki o inflaciji. Decembrska stopnja inflacije je znašala zgolj 0,1 %, kar predstavlja že četrti zaporedni mesec padanja. Glavni razlog za to so nižje cene hrane in energentov. Indeks cen industrijskih proizvodov (PPI) je decembra na letni ravni padel za 2,3 %, kar pomeni že 27. zaporedni mesec upada. Ti podatki poudarjajo vztrajne težave kitajskega gospodarstva pri ohranjanju cenovne stabilnosti. Kljub temu je bila objavljena tudi bolj spodbudna novica. Storitvena aktivnost je decembra presenetila z rastjo. Po podatkih zasebne ankete družb Caixin in S&P Global je indeks storitvenih aktivnosti dosegel vrednost 52,2, kar je najboljša vrednost od maja in kaže na okrevanje tega dela gospodarstva. To nakazuje, da ima Kitajska kljub deflacijskim izzivom nekaj svetlih točk, predvsem v storitvenem sektorju.
Kategorije
Avtor članka
Rok Brezigar
Višji upravitelj premoženja