05. 05. 2025

Za nami je še en teden v bikovskem duhu, ko so svetovni borzni trgi pokazali izjemno formo. Vlagatelji smo optimistično pozdravili spodbudne objave poslovnih rezultatov, solidne makroekonomske podatke in nekaj svežih premikov na fronti trgovinskih napetosti.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(25.04.2025 – 02.05.2025)

Donosnost letos*
(31.12.2024 – 02.05.2025
)

Svet - MSCI World

+3,42%

-7,42%

ZDA - S&P 500

+3,38%

-11,23%

Evropa - DJ STOXX 600

+3,21%

+7,80%

Japonska - Topix

+2,12%

-2,63%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

+3,83%

-2,63%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

Kako hitro se lahko stvari na borzi obrnejo – še pred nekaj tedni so prevladovali črnogledi naslovi in strah pred novo zaostritvijo trgovinskih vojn, danes pa trgi v prihodnost ponovno zrejo z veliko mero optimizma. Pretekli tedni so nas ponovno opomnili, kako nepredvidljivo je gibanje na borzi v zelo kratkem obdobju in kako visoka je lahko cena paničnih prodaj. Pomlad tokrat očitno ne prebuja le narave, temveč ponovno tudi apetite po tveganju.

Začnimo v ZDA, kjer so osrednji borzni indeksi teden zaključili z lepo rastjo. Tehnološki Nasdaq je zabeležil več kot triodstotni skok vrednosti, kar gre v veliki meri pripisati zelo dobrim objavam četrtletnih rezultatov tehnoloških gigantov. Microsoft in Meta sta prijetno presenetila s trdno rastjo prihodkov in obetavnim poudarkom za prihodnja vlaganja v umetno inteligenco in infrastrukturo. Pri Microsoftu so prihodki v zadnjem četrtletju znašali 70 milijard dolarjev, kar predstavlja 13-odstotno rast glede na leto prej, dobiček pa je poskočil za kar 18 %. Najbolj je vlagatelje navdušil segment storitev v oblaku (Azure), kjer so prihodki zrasli za skoraj tretjino. Delnica Microsofta je po objavi rezultatov teden sklenila s kar 11 % višjim tečajem. Podobno zgodbo je spisala tudi Meta Platforms, ki je poročala o 16-odstotni rasti prihodkov ob bistveno izboljšanem dobičku, ki je krepko presegel pričakovanja analitikov. Tudi cena delnice Mete se je v tednu po objavi poslovnih rezultatov povišala za dobrih 9 %. Skupaj z dobrimi rezultati drugih podjetij iz tako imenovane »Magnificent Seven« zasedbe, je sezona objav zaenkrat več kot solidna. Po podatkih FactSeta je več kot 70 % podjetij iz indeksa S&P 500 že predstavilo rezultate, pri čemer jih je kar tri četrtine preseglo pričakovanja analitikov, kar je nekoliko nad 10-letnim povprečjem. Pozornost vlagateljev pa so pritegnile tudi makroekonomske objave, ki so sicer ponudile nekoliko bolj mešano sliko ameriškega gospodarstva. Nekaj skrbi je povzročil prvi padec ameriškega BDP po treh letih (-0,3 % v prvem četrtletju 2025), pri čemer je bil glavni razlog močan porast uvoza, saj so podjetja očitno pohitela z zalogami pred uvedbo novih tarif. A je že kmalu vlagatelje pomiril še vedno močan trg dela – aprila je ameriško gospodarstvo namreč ustvarilo prek 170.000 novih delovnih mest, stopnja brezposelnosti pa je ostala pri 4,2 %.

Nadaljujemo v Evropi, kjer smo vlagatelji pozitivno sprejeli hitrejšo rast BDP v evroobmočju; gospodarska rast je v prvem četrtletju dosegla 0,4 %, kar je dvakrat več od pričakovanj analitikov. Medtem ko se inflacija aprila ni bistveno spremenila in je znašala 2,2 %, je jedrna inflacija, ki izključuje bolj volatilne cene hrane in energije, narasla na 2,7 %. Vrednost panevropskega indeksa STOXX 600 se je pretekli borzni teden povišala za več kot tri odstotke.

V Aziji je bila zgodba preteklega tedna nekoliko bolj razdrobljena. Na Kitajskem je celinski indeks CSI 300 teden sklenil z rahlim padcem vrednosti (-0,4 %), medtem ko je vrednost hongkonškega indeksa Hang Seng porasla za 2,4 %. Gospodarska aktivnost se je ohladila – uradni PMI industrije je aprila zdrsnil na 49,0, najnižjo vrednost od decembra 2023, kar nakazuje na ponovno krčenje industrijske proizvodnje. Kljub temu so vlagatelje vsaj nekoliko pomirile govorice, da je Peking pripravljen ponovno sesti za mizo z Washingtonom in odmrzniti trgovinske odnose. V Tokiu pa je bilo precej bolj živahno – japonske delnice so še naprej v vzponu, pri čemer vlagatelje razveseljuje predvsem počasno in previdno delovanje tamkajšnje centralne banke, ki ohranja spodbujevalno monetarno okolje.

Za konec še novica, da se Warren Buffett, legendarni "prerok iz Omahe", že konec leta poslavlja iz vodilnega položaja družbe Berkshire Hathaway. Njegov umik po več kot pol stoletja vodenja enega največjih finančnih konglomeratov v zgodovini ni prišel nenapovedano – Buffett je skrbno pripravil teren za prihodnje vodstvo in zanesljiv prenos odgovornosti. Njegova odločitev simbolično spominja, da se – tako v življenju kot v svetu financ – vsaka era nekoč zaključi, da lahko začne rasti nova.

Nazaj

Kategorije


Avtor članka

Nino Jelenc
Nino Jelenc

Direktor sektorja upravljanja portfeljev

Vsi članki avtorja