10. 02. 2025

Proizvodna aktivnost v ZDA se je okrepila, ameriški trg dela ostaja robusten. Zasedala je angleška centralna banka, za evroobmočje je bil objavljen preliminarni podatek o januarski inflaciji. Nadaljujejo se objave poslovnih rezultatov za preteklo četrtletje.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(31.01.2025 – 07.02.2025)

Donosnost letos*
(31.12.2024 – 07.02.2025
)

Svet - MSCI World

+0,86%

+3,73%

ZDA - S&P 500

+0,72%

+2,82%

Evropa - DJ STOXX 600

+0,60%

+7,01%

Japonska - Topix

+1,11%

+2,56%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

+2,36%

+3,50%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

Volatilen trgovalni teden se je za vlagatelje končal s pozitivnimi donosnostmi na glavnih delniških trgih. V ZDA sta bila pretekli teden objavljeni vrednosti indeksa nabavnih managerjev (PMI) inštituta ISM za januar. Proizvodna aktivnost v ZDA se je prvič po letu 2022 dvignila nad mejo 50, ki ločuje rast od krčenja, saj je znašala 50,9. Indeks PMI za storitveni sektor se sicer že od junija dalje nahaja nad vrednostjo 50, a se je tokrat glede na pretekli mesec njegova vrednost nekoliko znižala (52,8). Predsednik inštituta ISM je ob tem opozoril, da morebitne nove carine, ki bi jih lahko uvedla Trumpova administracija, predstavljajo resno grožnjo nadaljnjemu okrevanju ameriškega proizvodnega sektorja.

V petek je bilo objavljeno težko pričakovano poročilo z ameriškega trga dela. Stopnja brezposelnosti se je znižala na 4,0 %, vendar je bilo ustvarjenih le 143 tisoč novih delovnih mest, kar je precej manj od pričakovanih 175 tisoč. Povprečna urna postavka je januarja presenetila z 0,5-odstotno mesečno rastjo, kar na letni ravni pomeni 4,1 % rast. Nekoliko slabši podatki s trga dela od pričakovanj pa so pozitivno vplivali na cene ameriških državnih obveznic. Donosnosti do dospetja predvsem dolgoročnejših obveznic so se prejšnji teden v povprečju znižale, kar je vodilo v dvig cen teh obveznic.

Nadaljujejo se objave podjetij o poslovanju v zadnjem lanskem četrtletju. Po podatkih FactSet-a je 77 % podjetij iz indeksa S&P 500, ki so že objavila rezultate o poslovanju, preseglo pričakovanja, povprečna stopnja rasti dobičkov pa je znašala 16,4 %. Spomnimo, da so pričakovanja o višini dobička ameriških korporacij za prihodnja četrtletja postavljena zelo visoko. Pri podjetju Alphabet (Google) so četrtletne prihodke in dobiček povišali na račun višjih prihodkov od oglasov, kljub temu pa je cena delnice po objavi upadla za približno 7 %, saj so prihodki pri storitvah v oblaku razočarali. Poleg tega je družba napovedala višje izdatke v osnovna sredstva od pričakovanih. Pri družbi Amazon so rezultati zadnjega četrtletja pri storitvah v oblaku zaostali za pričakovanji, prav tako pa je družba za prvo letošnje četrtletje napovedala nižjo rast prihodkov, kar je vodilo v znižanje cene delnice za približno 4 %.

Na Otoku je potekalo zasedanje angleške centralne banke (BoE), pri kateri so se, podobno kot teden prej pri ECB, prav tako odločili za znižanje ključne obrestne mere za 25 bazičnih točk. Banka je tudi znižala svojo napoved glede gospodarske rasti Združenega kraljestva za leto 2025 na 0,75 %. V ponedeljek je bil objavljen podatek o januarski inflaciji znotraj evroobmočja. Po pričakovanjih je splošna stopnja inflacije minimalno narasla na 2,5 %, medtem ko je jedrna inflacija, ki ne upošteva cen hrane in energije, ostala na nekoliko višjih 2,7 %. Rast splošne inflacije na mesečni ravni je bila sicer negativna (-0,3 %).

Kitajski delniški trgi so v skrajšanem trgovalnem tednu pridobivali po zaslugi močne potrošnje med praznovanjem kitajskega novega leta, ki je odtehtala odločitev Trumpa o uvedbi dodatnih 10-odstotnih carin na kitajski uvoz. Domače povpraševanje se je izboljšalo predvsem zaradi dodatnih potovanj in večjega obsega prodaje na drobno. Kljub dobri praznični prodaji pa je vrednost proizvodnega indeksa PMI januarja upadla na 50,1, kar je bilo nižje od pričakovanj analitikov. Rast poslovne aktivnosti in novih naročil se je upočasnila na najnižjo raven v zadnjih štirih mesecih.

Nazaj

Kategorije


Avtor članka

Rok Vrčkovnik
Rok Vrčkovnik

Upravitelj premoženja

Vsi članki avtorja