04. 11. 2024

Kljub nekoliko krajšem delavniku je bil pretekli teden napolnjen z informacijami. Kapitalski trgi so namreč prebavljali poslovne rezultate tretjega četrtletja. Večina borznih indeksov je teden končala nekoliko nižje.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(25.10.2024 – 1.11.2024)

Donosnost letos*
(31.12.2023 – 1.11.2024
)

Svet - MSCI World

-1,50%

+19,82%

ZDA - S&P 500

-1,63%

+24,03%

Evropa - DJ STOXX 600

-1,49%

+9,91%

Japonska - Topix

+0,24%

+7,38%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

-1,37%

+14,81%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

V preteklem tednu so poslovne rezultate predstavila številna podjetja, vključno s podjetji Apple, Alphabet, Amazon, AMD, Microsoft, Meta, Intel, Uber, Mastercard, Visa in druga. Microsoft je s 16 odstotno rastjo prihodkov in 11 odstotno rastjo dobička glede na prejšnje četrtletje presegel pričakovanja analitikov na vseh ključnih področjih, kar bi moralo razveseliti delničarje. Kljub temu je delnica teden zaključila skoraj 5 odstotkov nižje, saj so vlagatelji zaskrbljeni zaradi potencialnih dodatnih vlaganj, ker povpraševanje presega trenutne zmogljivosti podjetja.

Podobno je zaključila delnica Apple, ki je presegla pričakovanja pri skupnih prihodkih in prihodkih od prodaje iPhonov, a razočarala pri prodaji na Kitajskem, kjer so bili prihodki skoraj milijardo dolarjev nižji od pričakovanih. Še slabši teden so doživeli delničarji AMD, saj je delnica po objavi rezultatov upadla za 9 odstotkov. Čeprav so poročani poslovni rezultati presegli pričakovanja analitikov, so trgi negativno odreagirali na napovedani razpon prihodkov (med 7,2 in 7,8 milijarde dolarjev), ki ni povsem izpolnil pričakovanj analitikov v višini 7,55 milijarde dolarjev.

Izjemen rezultat je dosegla švicarska UBS, ki je poročala 1,4 milijarde dolarjev dobička, kar je dvakrat več od pričakovanj analitikov. Dobri rezultati so bili posledica močnega prihodka iz posojil in učinkovitega zniževanja stroškov. Kljub ugodnim prihodkom pa je delnica podjetja Lufthansa, ki je dosegla rekordne prihodke v četrtletju, zabeležila skoraj 10 odstotni padec vrednosti delnice zaradi upada dobička, ki ga povzročajo višji stroški.

Po podatkih družbe Factset, je poslovne rezultate do zdaj objavilo 70 odstotkov podjetij v indeksu S&P 500, pri čemer je 75 odstotkov podjetij preseglo pričakovanja analitikov glede dobička na delnico. Na agregatni ravni so podjetja presegla pričakovanja z 4,6 odstotno rastjo dobička. Čeprav so rezultati solidni, so pod petletnim povprečjem, vendar nad desetletnim povprečjem. Zdi se, da je »prečka« za pozitivna presenečenja tokrat postavljena izredno visoko.

Zanimivo je, da je v obdobju med sredino septembra in koncem oktobra 36 odstotkov podjetij v svojih predstavitvah poslovnih rezultatov omenilo prihajajoče ameriške volitve. Približno tretjina omenjenih, pa jih je volitve povezalo s skrbmi glede upočasnjevanja gospodarstva. Omenjeno nakazuje, da so trgi pod vplivom negotovosti pred ameriškimi volitvami in morda še niso povsem prebavili dobrih poslovnih rezultatov. V tem tednu bomo dočakali razplet ameriških volitev, kar bo prineslo več predvidljivosti.

Nazaj

Kategorije


Avtor članka

Matic Volf
Matic Volf

Samostojni upravitelj premoženja

Vsi članki avtorja