09. 09. 2024

Delniški trgi so v preteklem tednu zabeležili najstrmejši padec v zadnjem letu in pol, saj vlagatelje vse bolj skrbi upadanje rasti ameriškega zaposlovanja in potencialno predolgo zaostrovanje denarne politike ameriške centralne banke z namenom omejevanja inflacije.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(30.8.2024 – 6.9.2024)

Donosnost letos*
(31.12.2023 – 6.9.2024
)

Svet - MSCI World

-4,10%

+12,43%

ZDA - S&P 500

-4,45%

+14,35%

Evropa - DJ STOXX 600

-3,51%

+8,78%

Japonska - Topix

-1,95%

+9,71%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

-2,47%

+7,27%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

September zgodovinsko velja za najmanj donosen mesec za delnice. Čeprav je na začetku meseca verjetno še prezgodaj napovedovati, kakšen bo zaključek, so ameriški delniški trgi v preteklem tednu zabeležili najslabši teden po marcu 2023. Osrednji delniški indeks S&P 500 je v lokalni valuti izgubil 4,25 % vrednosti, umik vlagateljev iz tehnoloških delnic pa je povzročil, da je vrednost tehnološkega indeksa Nasdaq upadla za skoraj 6 %. Nič kaj bolje je niso odnesle delnice iz drugih regij, saj je vrednost indeksa evropskih delnic, STOXX Europe 600, upadla za 3,52 %, indeks MSCI ACWI, ki meri uspešnost gibanja tečajev svetovnih delnic, pa je teden končal 3,73 % nižje.

Ameriški finančni trgi so bili najbolj na udaru v petek po objavi poročila o ameriškem zaposlovanju, ki je bilo slabše od napovedi, kar je okrepilo stave na znižanje obrestne mere v tem mesecu. Zaposlovanje v ZDA se je avgusta sicer pospešilo glede na prejšnji mesec, a je bilo kljub temu občutno nižje od napovedi. Število novih delovnih mest se je povečalo za 142.000 oziroma za 23.000 manj od napovedi udeležencev na finančnih trgih. Stopnja brezposelnosti je upadla na 4,2 %, kar je bilo prvo znižanje v zadnjih petih mesecih. Član odbora ameriške centralne banke (Fed) Christopher Waller je dejal, da je zdaj čas za ukrepanje in da je pomembno, da Fed začne zniževati obrestne mere že ta mesec, predvsem zaradi naraščajočih tveganj na trgu dela. Vlagatelji pričakujejo v septembru znižanje obrestne mere za vsaj 25 bazičnih točk, se pa število vlagateljev naklonjenih večjemu znižanju za 50 bazičnih točk povečuje. Odbor Feda bo o spremembi referenčne obrestne mere razpravljal v naslednjem tednu.

Med posameznimi panogami so bili najbolj na udaru proizvajalci polprevodnikov, saj so vlagatelji vse bolj previdni pri naložbah v podjetja, povezana z umetno inteligenco. V središču pozornosti je bil velikan na področju polprevodnikov, Nvidia. Ameriško pravosodno ministrstvo je v začetku tedna izdalo sodni poziv družbi pri sumu zlorabe monopolnega položaja. Skupina je obtožena oteževanja prehoda strank na druge ponudnike in pritiska na kupce, da uporabljajo zgolj njihove čipe. Dodaten prodajni pritisk pa je ob objavi rezultatov poslovanja sprožil Broadcom. Čeprav so rezultati družbe izpolnili pričakovanja, je vlagatelje razočarala napoved prihodkov za naslednje četrtletje, kljub rastočemu povpraševanju po njihovih podatkovnih centrih. Cena delnice je v preteklem tednu padla za več kot 15 %. Tudi delnici proizvajalca električnih vozil Tesla v preteklem tednu ni bilo prizaneseno. Cena delnice je teden zaključila v rdečih številkah, pri čemer je bil za vlagatelje še posebej boleč petek, ko je cena delnice upadla za več kot 8 %. Dodatno razočaranje so prinesli podatki o prodaji novih vozil v ZDA, ki je avgusta dosegla 15,1 milijona, kar je bilo manj od pričakovanj.

S slabo prodajo vozil pa se zaradi težkega gospodarskega okolja sooča tudi evropski proizvajalec avtomobilov Volkswagen, ki je pripravil načrte za zaprtje svojih tovarn v Nemčiji. Vrednost delnice se je v preteklem tednu znižala za več kot 5%, tržna kapitalizacije družbe pa je upadla na najnižjo raven po letu 2011.Gospodarstvo v evroobmočju še vedno trpi zaradi šibkega povpraševanja, tako doma kot na Kitajskem. Kitajska vlada še ni uvedla bistvenih stimulativnih ukrepov, kazalniki poslovne aktivnosti na Kitajskem pa kažejo, da povpraševanje po tamkajšnjih industrijskih izdelkih še naprej upada. Kitajska za Volkswagen predstavlja največji trg, vendar njegova prodaja električnih vozil precej zaostaja za konkurenco. Cenejši kitajski električni avtomobili prodirajo tudi na evropski trg, kar predstavlja še dodaten pritisk za evropskega velikana avtomobilske industrije. Zaradi počasnega okrevanja kupne moči kitajskega potrošnika pa trpi tudi evropska industrija luksuznih izdelkov, pri čemer so še posebej na udaru proizvajalci prestižnih ur. Vodilne luksuzne znamke kot so LVMH, Hermes in Cartier so poročale, da je prodaja ur v prejšnjem četrtletju upadla za več kot 4 %. Slabo povpraševanja pa je več švicarskih proizvajalcev prisililo k iskanju državne pomoči. Izvršni direktor švicarskega koncerna Sowind Patrick Pruniaux je poudaril, da je letošnje leto za urarje pravi izziv, saj se industrija sooča z manjšim kriznim obdobjem.

Nazaj