19. 02. 2024
Navkljub prvemu letošnjemu tedenskemu upadu tečajev delnic na ameriškem trgu se je vrednost indeksa S&P 500 obdržala nad mejo 5.000 točk. Vrednost osrednjega japonskega delniškega indeksa se je približala rekordni vrednosti, doseženi pred 34 leti.
INDEKS |
Donosnost v zadnjem tednu* (9.2.2024 – 16.2.2024) |
Donosnost letos* |
Svet - MSCI World |
+0,25% |
+6,60% |
ZDA - S&P 500 |
-0,27% |
+7,94% |
Evropa - DJ STOXX 600 |
+1,44% |
+2,81% |
Japonska - Topix |
+2,09% |
+6,75% |
Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets |
+2,19% |
+2,00% |
*vključujoč dividende, preračunano v EUR.
vir: Bloomberg
V torek smo nestrpno pričakovali najnovejši podatek o rasti cen v ZDA, ki je kar nekoliko ohladil ozračje na borznem parketu. Mesečna inflacija je v januarju znašala 0,3 % in je bila višja od povprečja pričakovanj analitikov (0,2 %), na letni ravni pa so se cene zvišale za 3,1 %. Če izvzamemo cene hrane in energije, inflacija v ZDA še vedno znaša 0,4 % na mesečni oziroma 3,9 % na letni ravni. Negativno je presenetila tudi rast cen na strani proizvajalcev. Stanje v ameriškem gospodarstvu je še naprej dobro, kar je potrdil tudi podatek o številu novih zahtevkov za nadomestilo za brezposelnost (212 tisoč), ki je bilo nižje od povprečja pričakovanj analitikov. Stopnja brezposelnosti je tako v januarju znašala 3,8 % in ostaja ena najnižjih v zadnjih desetletjih. Počasnejši januarski upad inflacije od pričakovanj je v kombinaciji z dobrimi poslovnimi rezultati podjetij pričakovanja o nižanju obrestnih mer pomaknil bolj v prihodnost. Če je bilo nižanje obrestne mere na marčevskem zasedanju Fed-a pred nekaj tedni bolj ali manj pričakovano, pa bomo glede na najnovejše napovedi na nižanja morali še malo počakati. Poleg tega finančni trgi za letošnje leto pričakujejo zgolj 3 ali 4 nižanja obrestnih mer (za 0,25 odstotne točke), kar je krepko manj od pričakovanj o sedmih znižanjih ob koncu preteklega leta. Posledično so se zvišale tudi zahtevane donosnosti ameriških državnih obveznic, tako da si lahko za dvoletno posojilo ZDA obetamo 4,6 % donosnost na letni ravni – največ po decembru lani.
Višja januarska inflacija v ZDA glede na povprečje pričakovanj analitikov je med drugim razlog za znaten torkov upad vrednosti ameriškega delniškega indeksa S&P 500, ki pa je bil v drugi polovici preteklega tedna, ko je med vlagatelji zopet začel prevladovati optimizem, skoraj izničen. K rasti optimizma je nekoliko pripomogel govor predsednika čikaškega Fed-a, ki je zatrdil, da tudi morebitna nekoliko višja inflacija v prihodnjih nekaj mesecih ni v navzkrižju s trendom zniževanja inflacije na ciljna dva odstotka. Na korporativnem področju naj omenimo nadaljevanje rasti tečaja delnice Nvidie, ki je glede na tržno kapitalizacijo v preteklem tednu prehitela tako Amazon kot tudi Alphabet in tako postala tretje največje podjetje na svetu – za Microsoftom in Applom. Če se bo rast cene delnice Nvidie nadaljevala, bomo videli v sredo, ko bo ta polprevodniški velikan objavil rezultate poslovanja za zadnje lansko četrtletje. V zadnjih četrtletjih pa je z vidika donosnosti manj uspešna delnica družbe Apple, ki je letos izgubila vodilni položaj na lestvici družb z najvišjo tržno kapitalizacijo. Razloge lahko najdemo v omejitvah prodaje iPhona na Kitajskem in v komercialno vprašljivi izdaji očal Apple Vision.
Evropska komisija je za 0,4 odstotne točke znižala letošnjo napoved gospodarske rasti za evroobmočje, na 0,8 %, za prihodnje leto pa na 1,5 %. Gospodarstvo Združenega kraljestva je zdrsnilo v blago recesijo, saj se je BDP znižal v dveh zaporednih četrtletjih. Vseeno pa so dokaj dobre objave rezultatov poslovanja podjetij pripomogle k rasti vrednosti indeksa STOXX 600, ki je zgolj en odstotek oddaljen od rekorda, doseženega januarja 2022. Tečaj delnice največjega predstavnika v indeksu, danskega farmacevta Novo Nordisk, tudi letos nadaljuje z rastjo, saj je na podlagi visokih pričakovanj glede prodaje zdravila proti diabetesu pridobil že več kot 20 %. Vse kaže, da je gospodarstvo evroobmočja na dobri poti, da se izogne hujši recesiji, kar je razvidno tudi iz kreditnih pribitkov na podjetniške obveznice z visoko bonitetno oceno. Slednji so se znižali na najnižjo raven v zadnjih dveh letih.
V preteklem tednu so z rastjo tečajev nadaljevale japonske delnice. Japonsko gospodarstvo je sicer vstopilo v recesijo, saj se je BDP v drugi polovici preteklega leta znižal. V kombinaciji s šibkim jenom je država izgubila tretje mesto na svetu glede na BDP, merjen v USD – prehitela jo je Nemčija. Po drugi strani pa je poceni jen pomagal k rasti izvoza v višini 2,6 %. Dokaj šibko gospodarstvo viša verjetnost nadaljevanja ohlapne monetarne in fiskalne politike, kar je pozitivno vplivalo na delniške naložbe.
Kategorije
Avtor članka
Rok Potočnik, CFA
Višji upravitelj premoženja