13. 12. 2024

Apetiti vlagateljev po tveganih naložbah so, kot kažejo rezultati ankete Investment Manager Index, ki jo izvaja S&P Global, ponovno oživeli. Indeks nagnjenosti k tveganju (Risk Appetite Index), ki meri razliko med deležem vlagateljev, naklonjenih tveganju, in tistimi, ki se tveganju izogibajo, se je po petih zaporednih mesecih negativnih vrednosti novembra znova povzpel na pozitivno raven. To predstavlja pomemben preobrat v sentimentu vlagateljev, saj je bil delež tistih z višjo toleranco do tveganja najvišji po letu 2021.

Glavni dejavnik, ki je prispeval k večji želji po tveganju, je bilo predvsem zmanjšanje več mesecev trajajoče politične negotovosti po razglasitvi izida predsedniških volitev v Združenih državah Amerike. Zmaga Donalda Trumpa je okrepila optimizem glede prihodnjih gospodarskih obetov, saj vlagatelji pričakujejo zmanjšanje regulacije in birokracije, kar bi lahko spodbudilo dobičkonosnost podjetij in posledično dvignilo vrednost delniških naložb.

Premik k cikličnim sektorjem

Visoka pričakovanja vlagateljev glede nove ameriške administracije so se odrazila v premiku naklonjenosti vlagateljev v sektorje, ki so običajno občutljivejši na gospodarsko rast in obrestne mere – tako imenovanim cikličnim sektorjem. Mednje sodijo finančni, tehnološki in industrijski sektorji, ki v letu 2024 že sicer prevladujejo po donosnosti. Rast cen delnic v teh panogah je bila letos še posebej podprta s hitrim vzponom umetne inteligence in z njo povezanih tehnologij.

Višji apetit po tveganju se je odrazil tudi v rasti donosnosti bolj tveganih delniških naložb. Ameriški delniški indeks S&P 500 je novembra dosegel 5,7-odstotno mesečno rast, kar predstavlja najvišjo mesečno donosnost v tem letu, medtem ko se je njegova vrednost v letošnjem letu povečala za več kot 27 %. Vrednost indeksa Russell 2000, ki sledi delnicam z nižjo tržno kapitalizacijo in velja za bolj tveganega, pa je v novembra narasla za kar 10,8 %.

Močna rast cen delnic v letošnjem letu je povzročila, da so številne delnice dosegle zgodovinsko visoke vrednosti. Ciklično prilagojeno razmerje med ceno in dobičkom (CAPE), merilo, ki primerja trenutne cene ameriških delnic z desetletnim povprečjem z inflacijo prilagojenih dobičkov, je preseglo vrednost 38, kar se je zgodilo šele tretjič v zgodovini in nakazuje na visoka vrednotenja delnic. To izraža visoko raven optimizma vlagateljev, vendar obenem predstavlja izziv za upravljavce portfeljev.

Pristopi za upravljanje tveganj

V situaciji, ko so apetiti vlagateljev po tveganjih visoki in vrednotenja delnic dosegajo nadpovprečne ravni, se postavlja ključno vprašanje: kaj lahko vlagatelji in upravitelji portfeljev storijo, da bi se uspešno soočili s temi izzivi?

V tem negotovem naložbenem okolju se lahko držimo misli, da prihodnosti ne moremo predvideti, lahko pa se nanjo pripravimo. Kombinacija visokih vrednotenj na delniških trgih in naraščajoče globalne geopolitične napetosti poudarja potrebo po večji razpršenosti portfelja, tako med različnimi panogami kot naložbenimi razredi. Po drugi strani pa ne smemo zanemariti dejstva, da ravno zgodbe in priložnosti, kot je umetna inteligenca, privabljajo največ kapitala in ustvarjajo nove zmagovalce v različnih panogah, ne le med proizvajalci polprevodnikov. Zato velja pozornost nameniti tudi posameznim podjetjem, ki učinkovito integrirajo rešitve na področju umetne inteligence, s kvalitetnim poslovnim modelom, konkurenčnimi prednostmi in varno finančno stabilnostjo.

Strateška usmeritev

Mnogo vlagateljev vidi glavni cilj investiranja le v doseganju najvišjih možnih donosnosti. Bolj preudarni vlagatelji pa se zavedajo, da je ključno doseganje najboljšega razmerja med donosnostjo in tveganjem. Prava strategija ne bi smela biti zgolj lov na "bogastvo", torej maksimizacija donosnosti, temveč iskanje pravega ravnovesja med napadom in obrambo. To pomeni uravnoteženo optimizacijo tveganja portfelja, prilagojeno ciljem in potrebam vlagateljev. Upravljavci portfeljev morajo skrbno določiti, kolikšen del portfelja bo upravitelj namenil ohranjanju kapitala in koliko njegovi rasti. Osredotočenost na ohranjanje kapitala zahteva bolj obramben pristop, ki omejuje potencialno donosnost, medtem ko agresivna strategija povečuje nihajnost portfelja in tveganje.

Tveganje kot nujen element uspeha

Za uspeh v konkurenčnih in ambicioznih okoljih je tveganje nujno. Prenizka izpostavljenost tveganju lahko predstavlja resnično tveganje samo po sebi, saj lahko vlagatelji dosežejo donosnosti, ki ne zadostujejo za pokrivanje stroškov ali izpolnitev pričakovanih ciljev. Vendar pa prevzemanje tveganja brez premišljenega pristopa ne zagotavlja uspeha. Dolgoročne nadpovprečne donosnosti izhajajo iz premišljenih odločitev in uravnoteženih strategij, pri katerih se vlagatelji zavedajo, da le peščica naložb prinese izjemne rezultate, medtem ko nekatere ne bodo vedno uspešne.

Zaključek

Dolgoročni uspeh temelji na skrbnem ravnovesju tveganj in donosnosti, pri čemer je ključna disciplina, potrpežljivost in sposobnost soočanja z negotovostjo. V današnjem okolju, ko delniške trge poganjajo predvsem uspehi omejene skupine visokorastočih tehnoloških gigantov, je razpršitev portfelja ključnega pomena. Vlaganje v kakovostna podjetja z odpornostjo na gospodarske šoke in stabilnim poslovnim modelom omogoča doseganje dolgoročne donosnosti tudi v zahtevnih razmerah.

Nazaj